Neřád

Co by pohanský přežitek zakotvený v lidové víře plnil jihomoravský ornament zprvu funkci ochrannou, ve snaze zabránit nečistým silám vkročit do stavení. Následné sepjetí s křesťanstvím bylo přirozeným důsledkem kontinuálního vývoje, což se odrazilo v nově citovaných symbolech.

S vývojem architektury a zlepšováním životních podmínek se ornament proměnil na znak společenské prestiže.

Z rozvinuté, kompozičně propracované barevné malby dnes již profitují „malérečky“ specialistky.
Aktuálně, kdy globalizační tlak probouzí v obyvatelích vesnic intenzivní potřebu identifikace s rodným místem, s jeho komunitou a tradicí, nabývá současný, vegetabilní, barevně agresivní, hypertrofovaný ornament účinné role uniformního, turistického lákadla pod klenbou hrdosti na vlastní kulturní dědictví.

„Vidlácké graffiti“ jsem realizoval na jihu Moravy, ve vesnici, v níž má venkovní malovaný ornament širokou škálu zastoupení. Na ose od počátku po konec vsi jsem na jednotlivé fasády zdobených objektů, vytypovaných do množiny autobusová zastávka, obchod, rodinný dům, restaurace, kaplička, vinné sklepy, bez svolení majitele štětcem věrohodně domaloval vždy jeden z motivů, jež byl na daném, konkrétním ornamentu využit. Došlo tak k narušení řádu, zrodu subtilní chyby symbolizují proces transformace tradice, rituálů a pravidel.