Embassy

CZ

Otevření Velvyslanectví České republiky na Tchaj-wanu je nejnovějším projektem, který jsem na ostrově realizoval.

Ten vůbec první projekt jsem započal v roce 2014 jakožto student Vysoké školy uměleckoprůmyslové, když jsem si Tchaj-wan vybral pro svou stáž s cílem vnést do tvorby nové impulzy. Výsledkem byla samostatná výstava Poryv v pražské Galerii Jelení (kurátorka Tereza Jindrová).

Od zmíněného roku se stal Tchaj-wan vedle rodné jižní Moravy mým druhým domovem. Vnitřně jsem jednoduše cítil, že tam patřím a také že je za co bojovat. Do centra dění jsem se dostal už coby student velice rychle, když skupina tchajwanských studentů obsadila budovu tamního parlamentu v Taipei. Protestní akt byl reakcí na vládní plány obchodní dohody s Čínou. Noc jsem tak strávil na silnici před budovou obsazeného parlamentu v podporující studentské stávce.

Po stáži na National Taiwan University of Arts vstoupily do mého umění exotické prvky, které se od té doby mísí s původní moravskou, potažmo českou tradicí. Obsahové roviny se rozšiřují do nových paradoxních a překvapivých souvislostí. Krajina České republiky je nahrazována či mixována s krajinou cizokrajných zemí s vědomím, že jsme nevyhnutelně součástí mnohem většího celku. Ačkoliv projekt otevření Velvyslanectví České republiky na Tchaj-wanu v rámci kontextu mé dosavadní práce zapadá do celku, v němž oblékám dědův slovácký kroj, který konfrontuji s prostředím jihovýchodní a východní Asie, ve výsledku je mnohem přímější, politický a otevřeně apelační.

Možná je to „jen“ podstatná pauza, mezera, kterou jsem musel udělat, protože pro mě byla a je bytostně důležitá. Zásadní zvednutí prachu, který nesmí dopadnout na týž místo, aby mohlo pohnout světem.

EN

The opening of the Embassy of the Czech Republic in Taiwan is the latest project I have realized on the island. The first ever project I started in Taiwan in 2014 as a student at the Academy of Arts, Architecture and Design in Prague, when I chose Taiwan for my internship in order to bring new impulses to my work. The result was the solo exhibition Poryv at the Jelení Gallery in Prague (curated by Tereza Jindrová).

Since that year, Taiwan has become my second home alongside my native South Moravia. Inside I simply felt that I belonged there and that there was something to fight for. I got to the centre of the action very quickly as a student when a group of Taiwanese students occupied the parliament building in Taipei. The protest was in response to the government's plans for a trade agreement with China. So I spent the night on the road outside the occupied parliament building in support of the student strike.

After an internship at the National Taiwan University of Arts, exotic elements entered my art, which has since then been mixed with the original Moravian or generally Czech tradition. The content levels are expanding into new paradoxical and surprising contexts. The landscape of the Czech Republic is being replaced or mixed with the landscape of foreign countries, knowing that we are inevitably part of a much larger whole.

Although the project of opening the Embassy of the Czech Republic in Taiwan, within the context of my work to date, fits into the whole, in which I wear my grandfather's Slovak costume, which I confront with the environment of Southeast and East Asia, the result is much more direct, political and openly appellative.

Perhaps it is „just“ a substantial pause, a gap I had to make, because it was and is vitally important to me. An essential raising of the dust that must not fall on the same place to move the world.