Fakír

Pavel Jestřáb svou prací na první pohled navazuje na činnost slováckých folklorních souborů, jejichž smyslem je oživení lokální lidové tradice a udržování národního kulturního dědictví. Ve videu Fakír na vlastní kůži obnovuje zapomenutý rituál, v němž mladí muži dobrovolně uléhali na ostrá stébla, aby přesvědčili okolí o síle své vůle.

Že se může jednat tentokrát o fikci, nazančuje název videa, který odkazuje ke zcela odlišné tradici a civilizaci. Fakír proto vznáší otázku nad skutečným původem všech ostatních, v 19. století zachráněných a dodnes dochovaných zvyků, a také nad podstatou národní identity a jejího utváření vůbec.

Anna Burianová

Video Fakír je statickým záběrem bez střihu a zachycuje samotného autora, jak ulehá na posečené pole. Tímto gestem Pavel oživuje už zapomenutý zvyk, který se, např. na rozdíl od Jízdy králů, vytratil. Jednalo se o jakýsi symbolický rituál, odehrávající se v období po žních, kdy mladí muži sami (bez obecenstva jako fakíři, jenž si lehají na hřebíky nebo střepy) uléhali nazad na ostrá stébla posečeného obilí a na lidových zábavách potom dokládali svojí odolnost vůči bolesti prostřednictvím bílých košil potřísněných krví. Postupně byl však tento rituál nahrazen nebolestivým, přívětivějším cifrováním neboli tancem zvaný verbuňk. Autor opakuje tento rituál na vlastní kůži, jeho dobovou neadekvátnost ale dokresluje zvuk z dálnice na pozadí.

Tereza Jindrová

Národní galerie Praha – Veletržní palác, Off Biennale, 2015